کلینیک روانشناسی نیک مایند

رابطه فرازناشویی

رابطه فرازناشویی یا خیانت هر روز اشکال جدیدتری به خود می‌گیرد و با ابزارها و روش‌های جدیدی روابط را تحت تأثیر قرار می‌دهد. رابطه فرازناشویی شاید نامی جدید و به ظاهر تمیز باشد، اما درون آن چیزی جز پشت کردن به اخلاق نیست. از آن به رابطه‌ای یاد می‌شود و یکی از زوجین با فردی غیر از همسرش وارد رابطه عاطفی، کلامی یا جنسی می‌شود که از نظر همسرش و عرف جامعه پسندیده نیست و از این رو با پنهان‌کاری همراه است. این رابطه می‌تواند بر کل خانواده اثرات مخربی بگذارد بنابراین بهتر است از مشاوره ازدواج در این زمینه کمک دریافت کنید.

رابطه فرازناشویی

عموماً مفاهیم اجتماعی تعریف و مرز دقیقی ندارند. از نظر هر کس گستره و دامنه یک مفهوم می‌تواند بسیار متفاوت باشد. این مسئله در مورد خیانت و روابط خارج از ازدواج نیز صدق می‌کند. اگر بخواهیم آن را خیلی محدود و با مرزهای دقیق مشخص کنیم می‌توان گفت که روابط فرازناشویی تنها شامل مواردی می‌شود که فرد با کسی غیر از همسرش رابطه جنسی برقرار کند.اما معمولاً، زوجین چیزی فراتر از این تعریف محدود را خیانت تلقی می‌کنند. هیچ زنی از اینکه همسرش رابطه‌ای صمیمانه و بسیار عاطفی با زن دیگری داشته باشد، خوشحال نخواهد شد، حتی اگر شامل رابطه جنسی نباشد.

در تعریف گسترده‌تر آن می‌توان گفت که هر نوع رابطه با فردی به غیر از همسر که منجر به ایجاد احساس عاشقانه، لذت و عاطفه شود، آرامش خاطر فرد و زندگی او را به هم بزند و مورد قبول جامعه، عرف و شرع نباشد، خیانت تلقی می‌شود. از این منظر می‌توان گفت چشم‌چرانی، شوخی، پیام دادن‌های غیر کاری، فکر کردن به فردی غیر از همسر، خیال‌پردازی و مواردی از این قبیل نیز جز روابط فرازناشویی به شمار می‌روند. مهم‌ترین نشانه خیانت و رابطه فرازناشویی این است که شخص مایل نیست همسرش چیزی از آن بداند و آن را پنهان می‌کند.

رابطه فرازناشویی

انواع رابطه فرازناشویی

 این رابطه معمولاً از دوستی یا رابطه کاری ساده شروع می‌شود. در ابتدا شخص قصدی برای خیانت یا شروع رابطه ندارد. به‌تدریج، فراتر رفتن از مرزهای معمول باعث می‌شود که دو طرف به یکدیگر بیشتر نزدیک شده و یک رابطه عادی به رابطه‌ای عاشقانه تبدیل شود. رابطه‌های عاشقانه معمولاً بلندمدت هستند و باعث سردی زندگی مشترک فرد می‌شوند.

عاشقانه-جنسی
رابطه‌های عاشقانه پس از مدتی ممکن است به رابطه جنسی ختم شوند. این رابطه‌ها از آنجایی که بلندمدت هستند، عمق و میزان تعامل میان دو طرف زیاد است، و جنبه‌های زیادی از زندگی فرد را دربرمی گیرند، با احتمال افشا همراه هستند.

جنسی

شکل دیگری از رابطه فرازناشویی زمانی است که شخص تنها برای لذت‌جویی کوتاه‌مدت با فردی که او را نمی‌شناسد وارد یک رابطه جنسی می‌شود و پس از یک یا چند بار این رابطه ختم می‌شود. معمولاً شکل رایج آن را در برقراری رابطه جنسی با زنان خیابانی می‌توان دید.

چند شریک جنسی
رابطه فرازناشویی همیشه در خفا از همسر نیست. گاهی این شکل از رابطه کاملاً با آگاهی همسر و حتی با رضایت او انجام می‌شود. این نوع رابطه جنسی با تعویض همسران انجام می‌شود که از آن به رابطه جنسی ضربدری یاد می‌شود. شکل دیگری از رابطه جنسی، زندگی زناشویی باز است که در آن زوج با اطلاع یکدیگر با فردی غیر از همسر وارد رابطه شده و برای خود شریک جنسی دیگری نیز دارند. تحقیقات نشان می‌دهد زنان بیشتر درگیر رابطه عاشقانه-دوستی یا عاشقانه-جنسی می‌شوند. به‌ندرت ممکن است زنان متأهل وارد رابطه‌ای شوند که صرفاً جنسی است. این در حالی است که برای مردان عشق و رابطه جنسی می‌تواند از هم منفک شده و حتی از رابطه‌ای صرفاً جنسی نیز لذت ببرند.

چرا فرد به رابطه فرازناشویی رومی‌آورد؟

انتقام
شخصی که در زندگی زناشویی خود خیانت دیده است، احتمال دارد برای انتقام گرفتن رو به خیانت بیاورد. معمولاً فرد ادعا می‌کند می‌خواستم ثابت کنم من هم می‌توانم در این نوع روابط وارد شوم یا از همسرم انتقام بگیرم و به او نشان دهم که خیانت دیدن چقدر دردناک است.

انحراف جنسی و تنوع‌طلبی
برخی از افراد دچار انحرافات جنسی، تنوع‌طلبی و برخی از اختلالات روانی هستند. این باعث می‌شود که رابطه جنسی در چارچوب زندگی زناشویی برای آنان کافی نباشد و به رابطه خارج از ازدواج روبیاورند. درمان انحراف جنسی و تنوع‌طلبی دشوار و زمان‌بر است.

اثبات مردی، توانایی جنسی یا جذابیت جنسی
عده‌ای برای جلب‌توجه، جستجوی استقلال، احساس خاص بودن یا ثابت کردن مردانگی و زنانگی خود به سمت این روابط کشیده می‌شوند. همچنین دیده می‌شود که زن یا مردی که در میان‌سالی قرار دارند، به دلیل بحران‌های مخصوص سن خود، می‌خواهند به خود و دیگران ثابت کنند من هنوز جوانم و می‌توانم معشوق داشته باشم.

اختلافات زناشویی
سرد بودن رابطه جنسی در زندگی زناشویی، داشتن اختلاف شدید با همسر، آشیانه خالی (بی‌میلی زوج به یکدیگر در میانه عمر با ازدواج یا استقلال فرزندان)، و به طور کلی عدم علاقه به همسر باعث می‌شود که شخص به خیانت روبیاورد. گاهی خیانت به عنوان استراتژی پرهیز از اختلاف به کار می‌رود. در واقع، زوج نمی‌توانند مشکلات خود را حل کنند یا حل کردن آن جز با دعوا، اختلاف‌های طولانی و تلاش طاقت‌فرسا ممکن نیست. به همین دلیل وارد روابط خارج از ازدواج شده تا ضمن پرهیز از اختلاف با همسر، نیازهای عاطفی و جنسی خود را نیز تأمین کنند.

هیجان
یک دلیل نامتعارف و عجیب برای رابطه فرازناشویی می‌تواند نیاز به هیجان و پنهان‌کاری باشد. در واقع، فرد اظهار می‌کند که از زندگی جنسی مشروع خود به هیجان جنسی دست نیافته است. از این رو، برای تجربه این هیجان به روابط خارج از ازدواج رو آورده است. معمولاً این دلیل توسط افرادی ذکر می‌شود که زوج جرات ابراز نیازهای جنسی واقعی خود را ندارند و دچار رکود و یکنواختی در رابطه زناشویی شده‌اند.

دلایل زیر نیز برای رابطه فرازناشویی ذکر می‌شود، از جمله:

 • نیاز به تایید دیگران به دلیل اعتماد به نفس پایین و کسب خود ارزشمندی از جنس مخالف
 • ازدواج اجباری با همسر
 • تمایل غیرطبیعی به کشف و تجربه جدید
 • میل به انجام کارهای خلاف، ممنوع، پنهان‌کاری و هیجان منفی

عواقب خیانت

خیانت زوجین آسیب زیادی به عواطف و حتی عزت نفس افراد می‌زند. فرد با مشاهده خیانت از سوی همسرش به نحوی دچار کاهش اعتماد به نفس، از دست رفتن حس خود ارزشمندی، تزلزل عاطفی و بی‌اعتمادی می‌شود.

رابطه فرا زناشویی

 تبعات رابطه فرازناشویی

 • مقایسه همسر با معشوق
 • سرد شدن زندگی زناشویی
 • بسته شدن راه‌های اصلاح زندگی زناشویی
 • از بین رفتن اعتماد بین زوجین
 • بی‌آبرویی و رسوایی
 • از بین رفتن آرامش روانی فرد خائن و ترس از رسوایی یا باج‌خواهی
 • بیماری‌های مقاربتی
 • بیماری‌های روانی
 • انحرافات جنسی  

چطور از خیانت همسر جلوگیری کنیم؟

به جز مواردی که ناشی از بیماری‌های جنسی و انحرافات جنسی است، در بیشتر موارد می‌توان با راهکارهای زیر مانع از سرد شدن زندگی مشترک شد و همسر را به زندگی دلگرم کرد.

 • اولویت دادن به همسر

برای داشتن یک زندگی زناشویی لازم است که زوج به یکدیگر توجه کنند و با یکدیگر ارتباط کلامی، عاطفی و جنسی کافی برقرار کنند. از این رو، بهتر است زوجین به‌جای توجه به تلفن همراه یا تلویزیون، هر روز زمانی را به گفتگوی صمیمانه با یکدیگر اختصاص دهند.

 • مشخص کردن قوانین، مرزهای ارتباط و تعریف خیانت

همان‌طور که گفتیم تعریف رابطه فرازناشویی ممکن است از نظر هر کس متفاوت باشد. برای زوج باید مشخص باشد که کدام رفتار خیانت تلقی می‌شود و کدام رفتار منعی ندارد. برای مثال برخی از افراد معتقدند شوخی با جنس مخالف ایرادی ندارد، درحالی‌که برخی دیگر آن را خیانت می‌دانند. مشخص کردن مرز روابط با دیگران و انتظارات شما از همسرتان مانع از شکل‌گیری اختلافات بیشتر در آینده می‌شود.

 • صداقت، همدلی و همراهی
  لازمه داشتن یک زندگی زناشویی بالنده و سالم این است که زوج بتوانند با یکدیگر به طور سالم گفتگو کنند، از افکار یکدیگر باخبر شوند و برای رسیدن به اهداف مشترک از خود همدلی و همراهی نشان دهند تا نیازهای آنان در این زندگی برآورده شود.
 • داشتن شور جنسی
  رابطه جنسی نباید به سلاحی برای رسیدن به خواسته‌ها در زندگی مشترک و فشار وارد کردن به همسر تبدیل شود. زندگی جنسی شاداب مانع از رو آوردن فرد به رابطه فرازناشویی می‌شود. نیازهای همسرتان را بشناسید و تلاش کنید آنها را برآورده کنید. با تغییر شکل رابطه زناشویی، محل آن و غیره سعی در جذاب کردن رابطه زناشویی داشته باشید.
 • پرهیز از خیانت به همسر
  ارتباط بیش از حد با جنس مخالف، تنها ماندن با جنس مخالف، شوخی، شرکت در مجالس بدون همسر، چت کردن با جنس مخالف و رفتارهایی از این قبیل شما را در معرض خیانت به همسر قرار می‌دهد. با پرهیز از این موقعیت‌ها زندگی زناشویی خود را سالم نگه دارید.
 • دوری از خائنان
  دوستان و اطرافیان در طرز فکر و رفتار ما تأثیر دارند. فردی که خود به شکل آزاد وارد رابطه فرازناشویی می‌شود و آن را مجاز می‌داند، می‌تواند شما را نیز متقاعد به انجام چنین کاری کند.
 • مشاوره
  مشاوره زوج‌درمانی تنها برای کسانی نیست که دچار مشکل در رابطه خود شده‌اند. این جلسات می‌توانند به شما کمک کنند که رابطه خود را ارزیابی کنید و ارتباط بهتری با همسر خود داشته باشید. به‌جای آنکه صبر کنید تا مشکلی پیش بیاید، هر از گاهی به مشاور مراجعه کنید تا از بروز مشکل در زندگی خود پیشگیری کنید.

 

حتما بخوانید: نحوه برخورد با خیانت همسر

راهکارهای زیر را نیز برای جلوگیری از خیانت همسر فراموش نکنید:

 • یکدیگر را هر روز لمس کنید.
 • حداقل یک شب در ماه با هم یک شب عاشقانه بسازید.
 • زندگی مشترک باید بر اساس علایق و سلیقه دونفره باشد.
 • با هم رابطه دوستانه داشته باشید و سرگرمی‌های جالبی ایجاد کنید.
 • اجازه ندهید رابطه شما دچار التهاب شود و ناراحتی‌های شما ماندگار شوند. راهکارهای حل تعارض در رابطه را یاد بگیرید.
 • در مورد وقایع روز، برنامه‌ها و احساسات شخصیتان با همسرتان صحبت کنید. حرف زدن در مورد چیزهای کوچک نیز مهم است.
 • از یکدیگر حمایت کنید.
 • به یکدیگر احترام بگذارید.
 • همیشه سعی کنید ناراحتی‌ها را سریع حل و فصل کنید. عذرخواهی کردن راه‌حل خوبی برای ترمیم رابطه است.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها