کلینیک روانشناسی نیک مایند

روانپزشکی

سلامت روان

مهمترین وظیفه روانپزشک کمک به بیمار در جهت بهبود وضعیت جسمی و روانی و به دست آوردن سلامت روان است.وظیفه روانپزشک ارزیابی تاثیر بیماری،روی وضعیت روانی و رفتار فرد و بررسی علائم با درنظر گرفتن زندگی فرد و شرایط و رخدادهای بیرونی است.

روانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که بر روی تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات روانی، عاطفی و رفتاری متمرکز است. بنابراین، روانپزشک متخصصی در حوزه پزشکی است که در زمینه بهداشت روان،فعالیت می­ کند.روانپزشک می­ تواند طیف وسیعی از بیماری­ های روانی را تشخیص داده و درمان کند. روانپزشکان از دارو برای درمان بیماری­ های روانی استفاده می­ کنند، اما ممکن است انواع مختلف روان درمانی را نیز به کارگیرند.روانپزشکان می‌توانند طیف وسیعی از آزمایشات پزشکی و روانشناسی را انجام دهند و تصویری از وضعیت جسمی و روانی بیمار نشان دهند.تحصیلات پزشکی و آموزش بالینی به آنها کمک می­کند تا رابطه بین بیماری‌های روحی و جسمی را درک کنند و داده‌های پزشکی و روانشناسی را ارزیابی و از آتها برای کمک به بیماران استفاده ‌کنند.

وظایف روانپزشک

مهمترین وظیفه روانپزشک کمک به بیمار در جهت بهبود وضعیت جسمی و روانی و به دست آوردن سلامت روان است.روانپزشک جایی میان روان شناسی و عصب شناسی قرار می­گیرد.وظیفه روانپزشک ارزیابی تاثیر بیماری،روی وضعیت روانی و رفتار فرد و بررسی علائم با درنظر گرفتن زندگی فرد و شرایط و رخدادهای بیرونی است.روانپزشک باید از چندین ابزار برای تشخیص و انتخاب روش درمان مناسب بهره بگیرد. روانپزشکان تمام علائم روحی و جسمی شما را ارزیابی می‌کنند.کار اصلی روانپزشکان تجویز داروهای اعصاب و روان است ولی گاهی از روان درمانی و شوک درمانی نیز استفاده می ­کنند.

انواع متخصصین روانپزشک و حوزه های فعالیت

متخصصین روانپزشک  می­ توانند در زمینه روانپزشکی کودک و نوجوان،روانپزشکی بزرگسالان،روانپزشکی سالمندان،روانپزشکی اعتیاد و روانپزشکی قانونی که سلامت روان را در سیستم حقوقی مورد بررسی قرار می دهد،فعالیت داشته باشند همچنین روانپزشکان در حوزه مشکلاتی از قبیل اسکیزوفرنی،توهم،افکار خودکشی،افکار وسواسی،تفکر خیالی،استرس و اضطراب و افسردگی شدید و اختلالات تکاملی عصبی، مانند اختلال طیف اوتیسم یا اختلال بیش فعالی ،اعتیاد از جمله قمار،مواد مخدر،الکل،ناتوانی در تمرکز حواس،آلزایمر،اختلال دو قطبی،وسواس فکری و …می­ توانند فعالیت داشته باشند.

داروهای روانپزشکی

داروهای روانپزشکی را به طور کلی می توان به شش دسته ی مختلف تقسیم کرد:

  • ضد افسردگی از آن برای درمان افسردگی، اختلالات اضطراب، اختلال خوردن و اختلال شخصیت مرزی استفاده می شود.
  • ضد روان پریشی از آن برای درمان اسکیزوفرنی و روان پریشی استفاده می شود.
  • ضد اضطراب برای درمان اختلالات اضطراب موثر است.
  • آرام بخش مثل خواب آور، آرام بخش و داروی بی هوشی که برای درمان اضطراب مقطعی، بی خوابی و ترس موثر است.
  • تعدیل کننده ی اعصاب در درمان اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی عاطفی به کار می رود.
  • محرک ها از آن برای درمان ADHD و حمله ی خواب استفاده می شود.

فرق روانپزشک و روان شناس در چیست؟

روانپزشکان و روانشناسان متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند که به درمان بیماران کمک میکنند. تفاوت اصلی روانپزشک و روانشناس درتحصیلات است.روانپزشک دوره پزشکی عمومی را در دانشکده پزشکی گذرانده است و می­تواند داروهایی مانند داروهای اعصاب و روان تجویز کند، در حالیکه روانشناس صلاحیت این کار را ندارد و با روش های غیر دارویی، مشکلات روانی فرد را تشخیص و درمان می کند.

مهم ترین ویژگی‌های یک روانپزشک چیست؟

مثل تمام متخصصان در حوزه سلامت روان یک روانپزشک خوب باید توانایی همدلی و ایجاد رابطه درمانی موثر با بیمار را داشته باشد متواضع بوده و شنونده خوبی برای بیمار باشد و با ارزیابی تمام جوانب مشکل بهترین راهکار را به بیمار ارایه دهد.

روانپزشکان کجا کار می­کنند؟

روانپزشکان در بیمارستان های دولتی و خصوصی، مراکز خدمات بهداشت روان در جامعه و مطب خصوصی فعالیت می‌کنند.روانپزشکان همچنین در زمینه تحقیقات، ارائه مشاوره در امور حقوقی و کار تدریس نیز نقش دارند. این بدان معنی است که آنها همچنین در ادارات دولتی، مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها نیز می‌توانند فعالیت کنند.بسیاری از روانپزشکان همزمان چند نقش متفاوت را بر عهده دارند. آنها ممکن است بخشی از وقت خود را در یک بیمارستان عمومی بگذرانند و بقیه بیماران را در مطب خصوصی خود ببینند.

روانپزشکان کلینیک نیک مایند

کلینیک نیک مایند با بهره گیری از مجرب ترین روانپزشکان با تحصیلات پزشکی و آموزش بالینی داده‌های پزشکی و روانشناسی را ارزیابی و از آنها برای کمک به بیماران استفاده می­‌کند.این نکته را در نظر بگیرید اگر مشکلات روان و ذهنی در زمان مناسب خود حل نشوند تمامی جنبه های زندگی انسان را تحت الشعاع قرار می دهند و در نهایت تاثیرات بسیار مخربی بر زندگی فرد می­ گذارند.ما در این مسیر همراه شما هستیم.می توانید برای گرفتن وقت مشاوره و مراجعه به جلسات روانپزشکی به صورت حضوری و آنلاین به سایت نیک مایند مراجعه کنید.